Ziemia jaworska bogactwo przyrodniczo-kulturalne

Obszar i położenie

Ziemia Jaworska położona jest w południowo – zachodniej części Dolnego Śląska i stanowi część Krainy Wygasłych Wulkanów, jak nazywane są Góry i Pogórze Kaczawskie. Wiodą tędy liczne szlaki turystyczne, w tym najbardziej znany Szlak Cysterski, Kopaczy oraz Szlak Wygasłych Wulkanów. Sylwetki wzniesień wulkanów uśpionych przed milionami lat, nie spotykane tak licznie nigdzie w Polsce,  wyróżniają ten obszar i stanowią o jego szczególnej wartości. Region ten to jeden z niewielu w Polsce i Europie obszarów tak dobrze zachowanej przyrody i niespotykanych zabytków takich jak: Kościół Pokoju w Jaworze, kasztelania w Świnach czy Zamek Bolków. Wyjątkowość i naturalność regionu nie do końca jeszcze odkrytego zarówno przez turystów jak i naukowców zachwyca o każdej porze roku. Wiosną i latem wspaniale ukwiecone murawy kserotermiczne ze storczykami, można podziwiać w okolicach Lipy, Radzimowic i Starych Rochowic. Przepiękne łąki trzęślicowe występujące w okolicach Nowej Wsi, Pomocnego i Muchowa to jeden z najcenniejszych widoków regionu, z efektownie kwitnącymi mieczykami dachówkowymi czy goździkami pysznymi.Ziemia Jaworska to również ukryte skarby, legendy i historie pogrzebane w ruinach zamków templariuszy, zasypanych sztolniach czy lochach zamków, które kryją tajemnice bursztynowej komnaty, złota Wrocławia czy Świętego Graala.Administracyjnie Ziemia Jaworska obejmuje swym zasięgiem cały Powiat Jaworski w skład, którego wchodzą dwa miasta Jawor i Bolków oraz gminy wiejskie Paszowice, Męcinka, Wądroże Wielkie, Mściwojów.

Prace i dni

Sierpień 1 — Grudzień 1

Obszar działania

Październik 1 — Grudzień 1

Życie na które zasługuję

Sierpień 1 — Grudzień 1

Od Signac do Matisse

Październik 1 — Grudzień 1

“Cyborgi, jak ustaliła filozof Donna Haraway, nie okazują czci. Nie pamiętają kosmosu.”

Na siedmiu piętrach efektownej architektury Muzeum Sztuki Nowoczesnej można zobaczyć wystawy międzynarodowej sztuki współczesnej, czasami wraz z historyczną retrospektywą. Zagadnienia egzystencjalne, polityczne i filozoficzne są głównym wątkiem programu. Dla odwiedzających przygotowane zostały różne formy zwiedzania jak np. oprowadzanie z przewodnikiem, spotkania z artystami, wykłady, pokazy filmowe i wiele innych. Wstęp jest wolny.

Wystawy powstają przy współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z artystami i muzeami na całym świecie, przez co bardzo często przyciągają uwagę międzynarodową. Muzeum Sztuki Nowoczesnej otrzymało specjalne wyróżnienie Europejskiego Muzeum Roku i było jednym z najlepszych kandydatów do nagrody Szwedzkiego Muzeum Roku, a także do nagrody Muzeum Rady Europy.

Dołącz i otrzymuj ekskluzywne oferty!

Subskrybenci mają dostęp do ekskluzywnych eksponatów i wyprzedaży. Członkostwo kosztuje 99,99 PLN i jest naliczane raz do roku.